حکومت هوش مصنوعی یا حکومت انسان ها؟

انسان و هوش مصنوعی

پیش نیاز این مقاله یک اطلاعات اجمالی درباره هوش مصنوعی است، مقاله ( آینده هوش مصنوعی”آیا باید از پیشرفت هوش مصنوعی بترسیم؟ ) را در همین وبسایت بخوانید.

هوش مصنوعی و آینده ای نامعلوم

توجه: هوش مصنوعی بسیار تکنولوژی متنوع و گسترده ای است، در اینجا ما منظورمان از این واژه اغلب ربات های بسیار پیشرفته (مانند سوفیا) است که تعداد معدودی ساخته شده و در آینده نه چندان دور در دست ساخت است.

ربات سوفیا - هوش مصنوعی - رباتیک

در اواخر قرن 21 زندگی می کنیم و بیشتر از هر زمان شاهد پیشرفت هایی هستیم که انسان را شگفت انگیز می کند. پیشرفت هایی که در زمان صرفه جویی می کند و سرعت را بهبود می بخشند، حال شاهد پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی هستیم که ذهن بسیاری از انسان ها را به خود درگیر کرده که آیا زمانی می رسد که این پدیده به تولیدات انبوه برسد؟ بسیاری از فعالیت های انسان را تسخیر کند؟ و نگرانی هایی که آیا روزی بر علیه انسان قیام می کنند؟

یقینا این سوال ها پاسخ ندارند و صرفا با مرور زمان پاسخ دریافت خواهد شد، اما همیشه انسان ها با سوال هایی روبه رو هستند که پاسخ آن ها را نمی دانند اما می توانند تحلیل کنند و تمام پیش بینی ها را بررسی کنند.

در این مقاله قصد داریم کمی این سوال ها را تحلیل کنیم ، زیرا هر چه راحت تر از کنار مسائل بگذریم و بگوییم از ما کاری بر نمی آید راحت تر داریم خودمان را واگذار می کنیم به نیروهایی که قصد به زوال کشیدن ما را دارند.

انتظارات انسانها از هوش مصنوعی

3 انتظاری که دانشمندان در آینده از هوش مصنوعی دارند:

همکاری ربات و هوش مصنوعی با انسان

1) استفاده از نیروهای کارگر هوش مصنوعی:

نیروهای کارگر برای فعالیت هایی که برای انسان مشکل است و انجام فعالیت های تکراری و اداری:

 از زمانی که تلفن و سیستم های هوشمند فراگیر شده است درصد قابل توجهی افزایش شغلی در جهان داشتیم جدا از مزایای بیشمار دیگر اما هر چه بیشتر این تکنولوژی پیشرفت کرد از انجام کارهای فیزیکی کاسته شد و تاثیر گذاری آن در زندگی انسان مقداری قابل توجه شد که هرکس به مفید واقع شدن و تاثیرگذار بودن در هستی فکر می کند یادگیری تکنولوژی را نیاز خود می داند.

حال فکر کنید زمانی رسید که هوش مصنوعی بتواند توانایی این را داشه باشد که امور اداری را  انجام دهد و فعالیت کارگرها را بهتر و سریع تر انجام دهند یقینا بسیاری از مشاغل تحت الشعاع این تکنولوژی قرار می گیرد و انسان را ضعیف تر می کند و خانه نشین تر، تا به اینجا نظرتون چیست آیا زمانی که بسیاری از مشاغل تحت الشعاع این کار قرار بگیرند چه اتفاقی برای انسان رخ می دهد؟

در اینجا تنها برای کسانی منفعت دارد که ربات ها برای آنها کار می کنند و فرودستانی که از این راه ها ارتزاق می کردند روز به روز تضعیف می شوند و به حاشیه رانده می شوند. اما آیا آینده نگری توسط قدرتمندان وجود دارد که این بحران ها را مدیریت کنند؟ در آخر یک بررسی تاریخی هم بر این سوال انجام می دهیم.

ربات و هوش مصنوعی همراه ارتش

2) فعالیت هوش مصنوعی در امور نظامی:

اگر نیروهایی از هوش مصنوعی بتوانند روزی در فعالیت های نظامی نقش داشته باشند یقینا کارآمد تر از انسان در اکثریت این بخش ها عمل می کنند، از آنجایی که قدرت تحلیل دارند این پدیده ها می توانند به فراگیری اطلاعات بپردازند و درست در همین جا می توانند قدرت به وجود بیاورند و دست به خلق یکدیگر بزنند و اینبار می دانند که خالق یکدیگر خودشان هستند و کاملا مستقل به خود هستند نه به موجود غیرملموسی فکر می کنند و تنها نسبت به هم مسئولیت می پذیرند و منتظر منجی نمی مانند.

الان در ذهن همه ی ما تداعی می شود که به صورتی توسط انسان این سیستم ها طراحی می شوند برای هر بخش که محدودیت هایی به وجود آورد و باعث طاغی شدن این سیستم ها نشود، اما می توانیم مقایسه کنیم با اینترنت که به صورتی جز جدانشدنی زندگی انسان است، آیا جلوی استفاده از این پدیده را می توانند بگیرند؟ حال هر کس تریبون و قدرت خود را در فضاهای مجازی دارد و حکومتی را برپا کرده که می تواند اطلاع رسانی کند، می تواند جنبشی راه بیندازد و…

حال که هیچ قدرتی جلودار این سیستم نیست به نظر شما درسی شده برای دانشمندان و سیاستمداران که این قدرت را بتوانند با راهکار های متفاوت از آن جلوگیری کنند؟

هوش مصنوعی و مراقبت از کودکان

3)مراقبت هوش مصنوعی از کودکان و آموزش:

حال شما در نظر بگیرید ربات هایی را که از کودکان مراقبت کنند ، به نظر شما نمی توانند با قدرت تحلیلی که دارند کودکان را کنترل کنند؟
زیرا همانطور که می دانیم هوش مصنوعی بر اساس تجربه و اطلاعات داده شده از گذشته قدرت پردازش سریع و تحلیلی دارد، در صورتی که کودکان فاقد این ویژگی هستند. با این تفسیر کنترل های دقیقی باید بر این موضوع انجام بشود .

آیا هوش مصنوعی در پلتفرم های متفاوت به تولید انبوه می رسد؟

مبرهن است که روز به روز ما شاهد پیشرفت در این پدیده هستیم و در گفتار های عامیانه بسیار پیش بینی می کنیم که مثلا تا 2050 میلادی جهان به صورت دیگری است و پیشرفت های چشمگیری در اتوموبیل ها در خانه ها و در زندگی ما به وجود آمده و همه می گویند تا فلان سال دیگر همه چی با ربات ها شده و ماشین ها پرواز می کنند و…

اما با چند سرچ ساده متوجه می شویم که به جواب قطعی درباره این موضوع نمی رسیم ، با جواب های اجتمالی زیادی روبه رو می شویم اما قطعی خیر.

آیا واقعا کشور های قدرتمند هنوز برنامه ریزی انجام نداده اند؟

آمریکا، چین، انگلستان، کانادا، هند، اسرائیل، فرانسه، آلمان، سوئد و اسپانیا کشورهایی هستند که در این حوزه فعالیت های گسترده ای انجام می دهند. آمریکا بالغ بر 2000 هزار شرکت استارت آپ بر اساس هوش مصنوعی را اداره می کند و چین حدود 1000 شرکت را به این صورت اداره می کند که البته این آمار کمی قدیمی است و در حال حاضر گمان می رود که چین بسیار قدرتمند تر شده در این حوزه و چین گفته که تا 2030 هوش مصنوعی را به تکامل می رساند.

حال به نظرتان این 10 کشور قدرتمند نمی دانند که به تولیدات انبوه می رسد یا خیر؟ یقینا می دانند، اما چرا اطلاعات کمی در اختیار جهان می گذارند؟

تولید انبوه هوش مصنوعی و رباتها

در حال حاضر در جهانی زندگی می کنیم که سیاست های بسیار پیچیده ای وجود دارد و سیاست ها تنها نسبت به منافع خودشان برنامه ریزی می کنند و هر چه تکنولوژی بیشتر پیشرفت کند ضعیف تر ها از بین می روند و هر کس سعی نکند که قدرت، سیاست، علم، جامعه شناسی و زبان یاد بگیرد به تدریج از میان خواهد رفت اما مشکلی که وجود دارد تمام اینها برنامه ریزی هایی است که سیاستمدارانی تصمیم گرفتند تا انسان های باسواد مطیع را تربیت کنند، انسانی که طاغی نباشد و آزادی برای خود وضع نکند و با آزادی و محدودیت های تصمیم گیرندگان زیست کند. قدرت ها برای اینکه مجبور به تفویض قدرت خود نشوند همیشه در اطلاعات ارائه دادن بسیار فطانت به کار می گیرند.

بررسی دیدگاه دیگری درباره هوش مصنوعی:

حال در نظر بگیریم که بسیار سازمان یافته به تولیدات انبوه برسد و تمام جنبه ها با برنامه های خاص خود که هیچ مشکلی به وجود نیاورد پیش برود، در این صورت جهان تولدی تازه در پیش می گیرد و انسان زندگی آسان تری دارند و تمرکز ها بیشتر بر خوشگذرانی ها متمرکز می شود اما تا به حال با بررسی هایی که انجام دادیم شما احتمال می دهید که کدام اتفاق ها بیفتد؟

وظیفه ما چیست؟

ما تنها باید آگاه باشیم و آگاهیت خود را اعلام بکنیم، قدرت تنها در پول و ثروت نیست، قدرت در علم و آگاهی بیشتر است، چرا که کسانی این سیستم را برنامه ریزی می کنند که از علم و آگاهی بالایی برخوردار هستند اما گاهی می خواهند این منفعت را تنها به سود خود تمام کنند بدون آنکه به فکر زیان های آن برای دیگران باشند، زمانی که هر شخص در اندازه حق خودش آگاهی داشته باشد مطالبه می کند و سازش انجام می دهد و حداقل اجازه سوءاستفاده از خودش را نمیدهد و باعث سازمان یافتگی این سیستم جدید میباشد.

منبع: ویکی‌پدیا

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف ویژه برای طراحی وبسایت و سئو وبسایت