کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کار های مختلف و حوزه های مختلف

کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کار های مختلف

بیشتر مردم فکر می‌کنند هوش مصنوعی فقط  ربات‌هایی هستند که قرار است در آینده جای انسان را بگیرند و انجام کارها را برای ما راحت تر کنند؛ که اغلب مردم دنیا هم از آن می‌ترسند. اما در واقع هوش مصنوعی همین تکنولوژی است که ما روزانه از آن استفاده می‌کنیم و بدون اینکه متوجه باشیم با زندگی ما پیوند خورده است؛ مانند استفاده از صفحه‌های اجتماعی، جست و جو در وب، استفاده از اپلیکیشن‌ها و…. که اکثر کارهای ما بدون این‌ها مختل می‌شود. کاربرد هوش مصنوعی در حوزه‌های شغلی مختلف وجود دارد و باعث توسعه آنها شده است که ما در این مقاله به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم.

هوش مصنوعی در کسب و کار ‌های مختلف

حوزه درمان

کاربرد هوش مصنوعی در سلامت

هوش مصنوعی در حوزه پزشکی نقش مهی دارد. از آن در عمل‌های جراحی، نوبت دهی خودکار به بیماران و تحقیقات در حوزه درمان استفاده می‌شود. همچنین هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان یک دستیار هوشمند به افراد نکات و توصیه‌های پزشکی و در مانی را ارائه دهد و حتی با توجه به وضعیت شخص زمان مراجعه به پزشک را مشخص کند.

هوش مصنوعی می‌تواند الگوهای پیشرفت بیماری و داده‌هایی که برای روند درمان بیمار بررسی کرده است را به پزشک ارائه دهد تا آنها بهر بتوانند برای بهبود بیمار تصمیم‌گیری کنند. مثلا سیستم هوش مصنوعی IBM Watson  می‌تواند روند پیشرفت سلول‌های سرطانی را بررسی کند و اطلاعات را ذخیره کند. همچنین با کشف کردن داروهای پیشگیری کننده می‌تواند سطح سلامت افزایش دهد.

بخش آموزش و پرورش

کاربرد هوش مصنوعی در آموزش و پرورش

چند کشور مختلف از ربات ‌های آموزگار در سیستم آموزشی خود بهره برده‌اند. در یک دبستان در فنلاند از رباتی به نام  «ایلیاس» برای یادگیری زبان دانش‌آموزان و از رباتی به نام  «اوبات» برای آموزش ریاضی به دانش‌آموزان استفاده می‌شود. این ربات‌ها نرم‌افزاری دارند که می‌توانند میزان درک و قدرت مغز دانش‌آموزان را بررسی کنند و نیاز آنها را بفهمند. همچنین این ربات‌ها قادر به تشویق دانش‌آموزان به یادگیری هستند.

در ایالات متحده آمریکا هم ربات قصه‌گویی به نام «تیگا» در 12 کلاس کار ‌می‌کند. هدف آن تشویق کودکان به یادگیری سریع، افزایش مهارت سخن گفتن و افزایش مهارت زبان‌آموزی است. این ربات می‌تواند با توجه به محتوای کلاس قصه بگوید، با بچه‌ها ارتباط کلامی برقرار کند و آنها را به گفت و گو دعوت کند.

یکی از فواید استفاده از ربات به جای انسان در فرایند آموزش این است که دانش‌آموز از اشتباه کردن و مسخره شدن نمی‌ترسد زیرا این ربات‌ها از تکرار نکات خسته نمی‌شوند و دانش‌آموز بارها می‌تواند تمرین کند.

در تحقیقات جدید این تکنولوژی به افراد معلول و فلج هم کمک کرده است که با ذهن خود دست خط‌های شخصی بیافرینند. با این تکنولوژی در آینده زندگی افراد معلول که برای ارتباط با دیگران مشکلات زیادی دارند، بسیار تغییر می‌کند.

کاربرد حوزه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ

کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی

قبلا بازاریاب‌ها از هوش مصنوعی در بازاریابی استفاده نمی‌کردند و نگران بودند که این تکنولوژی جای انسان را بگیرد. اما اکنون متوجه شده‌اند برای توسعه و پیشرفت در کارشان به آن نیاز دارند و بسیاری از برند های موفق هم از آن استفاده می‌کنند چون متوجه فواید آن شده‌اند و می‌دانند سود بیشتری به آنها برمی‌گردانند. مثلا برند آمازون بر اساس جستجوها و خریدها و بازدیدهای مشتریان خود، از هوش مصنوعی برای نشان دادن محصولات مورد علاقه مشتری استفاده می‌کند.

به طور کلی هوش مصنوعی فرصت های زیادی را در اختیار بازاریابان قرار می‌دهد. هوش مصنوعی پیش ‌‌بینی با استفاده از تحلیل داده‌ها و بازاریابی هدفمند را امکان پذیر می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در حوزه مالی

کاربرد هوش مصنوعی در حوزه مالی و پول

در کسب و کارهای حوزه‌ی مالی و اقتصادی به گزارش گیری، پردازش حجم زیادی از داده‌ها و تصمیم گیری دقیق در زمان کم نیاز دارند؛ و فقط هوش مصنوعی توانایی انجام این کارها را دارد.

شرکت های خرید و فروش سهام با استفاده از سیستم های پیشرفته، قیمت‌ها را پیش بینی می‌کنند و خرید و فروش سهام انجام می‌دهند. وقتی داده های قابل پردازش افزایش می‌یابد، تجزیه و تحلیل آنها توسط انسان ممکن نخواهد بود. در این مواقع هوش مصنوعی داده‌ها را پردازش می‌کند و محاسبات را انجام می‌دهد.

کاربرد هوش مصنوعی در بخش حمل و نقل

کاربرد هوش مصنوعی در حوزه حمل و نقل

امروزه دیگر همه‌ی افراد از وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی استفاده می‌کنند. دانشمندان و محققان در حال توسعه سیستم حمل و نقل هستند تا جابه‌جایی افراد راحت تر شود. شرکت‌هایی مانند تویوتا، هزینه‌ی زیادی را صرف تکنولوژی ماشین های خودران کرده‌اند.

در حال حاضر در چین از این ماشین‌ها استفاده می‌کنند. اما به دلیل نگرانی‌هایی که وجود دارد، برای امنیت بیشتر راننده هم حضور دارد تا اگر مشکلی به وجود آمد ماشین را کنترل کند.

همچنین برخی شرکت‌ها هم به صورت آزمایشی از این خودروها استفاده می‌کنند و تلاش می‌کنند ایمنی آنها را بالا ببرند تا در آینده‌ای نه چندان دور مردم عادی هم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

یکی دیگر از کاربرد ها در این حوزه نرم‌افزار پلاک خوان می‌باشد. این نرم‌افزار می‌تواند کنترل پارکینگ‌ها و مدیریت ترافیک را به صورت خودکار انجام دهد.

در بخش ترافیک، دوربین‌هایی که در جاده‌ها و خیابان‌ها قرار دارد اطلاعاتی را ضبط می‌کند و به مرکزی می‌فرستد. سپس از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و این اطلاعات را تحلیل و بررسی می‌نماید. این تحلیل‌ها منجر به ارائه راهکارهایی برای کاهش ترافیک و تصادفات می‌شود.

 همچنین این مقاله را بخوانید: ” حکومت هوش مصنوعی یا حکومت انسانها؟

منبع: ویکی پدیا

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف ویژه برای طراحی وبسایت و سئو وبسایت