سلام و عرض ادب خدمت شما همراهان عزیز و دوست داشتنی روبی تکنو. دراین مقاله قصد داریم که شما عزیزان را با سیستم عامل محبوب و پرطرفدار کالی آشنا کنیم پس تا آخر با ما همراه باشید.
مقاله ای که در حال حاظر مشغول مطالعه ی آن هستید در زمینه ی آموزش امنیت و راه های مقابله با نفوذ گردآوری شده است و در هر قسمت قرار است که شما عزیزان را با ابزارها و امکانات مختف سیستم عامل کالی لینوکس آشنا کنیم.

در این قسمت از مقاله ما مقدمه ای براین سیستم عامل خواهیم داشت تا شما را در حد امکان به آگاهی لازم برسانیم.
سیستم عامل های کالی و بک ترک هردو متعلق به شرکت offensive security هستند که این شرکت نزدیک به ۱۲ سال است در زمینه تست نفوذ و امنیت فعالیت میکند و سیستم عاملی که در این زمینه اراِئه داده است یک سیستم عامل جامع و کامل در زمینه ی ارزیابی های امنیتی و تست نفوذ است ؛از این سیستم عامل در شرکت ها و سازمان ها و شبکه های مختلف استفاده میشود. این سیستم عامل محبوب در واقع مجموعه ای از نرم افزار های تست امنیت را در خود جمع آوری کرده و شما میتوانید به عنوان یک کارشناس امنیتی از آنها استفاده کنید و سیستم یا شبکه ی خود را مورد ارزیابی قرار دهید البته فراموش نکنید که شما میتوانید این ابزار ها را در سیستم عامل ویندوز به صورت جداگانه نصب کنید اما در کالی این ابزار ها به صورت پیش فرض قرار گرفته است چون از جمله ابزارهای کارآمدی هستند که یک متخصص امنیت نیاز دارد؛ شما اگر بخواهید این ابزارها را به صورت تک تک روی ویندوز نصب کنید قطعا با محدویدت هایی مواجه خواهید شد و این فرآیند سخت و زمان بر خواهد بود واکثر ابزاری هایی هم که برای تست نفوذ ساخته میشوند به صورت open source و برای سیستم عامل لینوکس تولید میشوند. به خاطر همین موضوع است که این شرکت در سال ۲۰۰۷ سیستم عاملی را ارایه کرد تحت عنوان بک ترک و بعد از مدتی که ورژن های مختلف را برای آن منتشر کرد سیستم عامل کالی لینوکس را ارائه کرد که در واقع نسخه کامل شده ی بک ترک است.

همانطور که اطلاع دارید این سیستم عامل به صورت open source است و شما میتوانید به صورت رایگان آنرا دانلود کنید و استفاده کنید.بک ترک یک سری مشکلات و محدویت هایی را داشت که این مشکلات در کالی لینوکس برطرف شد از جمله مشکل پشتیبانی در کارت های شبکه وایرلس که این مشکل در کالی لینوکس بهبود یافته است .
در محیط کالی لینوکس ما منویی را داریم تحت عنوان Application که بخش های مختلفی را شامل میشود ابزاراهایی که هرکدام از آنها استفاده میشوند برای آنالیزهای امنیتی از جنبه های مختلف (شبکه ، سایت ، سرور و..)
هک و امنیت - کالی لینوکس

به عنوان مثال ما میتوانیم در قسمت  information gathering با استفاده از ابزارهایی که وجود دارد به جمع آوری اطلاعات بپردازیم؛ زیرا اولین مرحله در فرآیند تست نفوذ و  امینت جمع آوری اطلاعات نسبت به هدف مورد نظر است.
در کالی لینوکس ما میتوانیم با استفاده از ترمینالی که وجود دارد تمامی این ابزارها را فراخوانی کنیم و به پوسته یا همان شل سیستم عامل دسترسی داشته باشیم ؛ در بک ترک پوشه ای وجود داشت تحت عنوان pentest که همه ی ابزارهای بک ترک در آن پوشه قرار داشت و برای اجرا لازم بود که شما وارد آن پوشه شوید و ابزار ها را فراخوانی کنید اما در کالی دیگر چنین حالتی وجود ندارد و شما میتوانید مستقیما از داخل ترمینال ابزار ها را فراخوانی کنید.

معرفی وبسایت ها

وبسایت offensive-security فقط متکی به سیستم کالی و بک ترک نیست و در زمینه های دیگر امنیت و تست نفوذ فعالیت دارد.
این وبسایت شامل بخشی است به نام Courses که به شما این امکان را میدهد بدون هیچ دردسری و به آسانی در کلاس ها ی آنلاین در زمینه های مختلف امنیت شرکت کنید و مهارت خود را افزایش دهید.

www.offensive-security.com
معرفی وبسایت offensive-security

وب سایت دیگر در زمینه ی تست نفوذ و امنیت وب سایت www.kali.org است . شما میتوانید آخرین اخبار مربوط به سیستم عامل کالی را از این وب سایت دریافت کنید همچنین میتوانید این سیستم عامل را از بخش دانلودهای این وب سایت بارگزاری کنید.

معرفی وبسایت www.kali.org

پس از انتخاب گزینه Downloads نسخه های مختلفی از کالی نشان داده میشود. درحال حاظر آخرین ورژنی که از این سیستم عامل برای دانلود وجود دارد ورژن ۲۰۲۰٫۳ است که نسبت به نسخه های قبلی محیط گرافیکی بهتری را دارا خواهد بود و از طرفی یک سری از ابزار ها به آن اضافه شده است و یک سری هم بروزرسانی شده اند.
برای شروع پیشنهاد من به شما دانلود نسخه ی kali linux 64 bit یا kali linux 32 bit به صورت فایل ISO است تا بتوانیم به راحتی آنرا در آموزش های بعدی روی ماشین مجازی نصب کنیم زیرا آموزش های ما در این زمینه روی محیط vmware انجام می شود.
در این قسمت از مقاله به همین توضیحات اکتفا میکنم و در قسمت بعد اموزش نصب کالی لینوکس به صورت مجازی را به شما دوستان عزیز آموزش خواهم داد.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email